Background Image

Jelenia Góra przez Perłę Zachodu

Jelenia Góra przez Perłę Zachodu

Przyjemna trasa o średniej trudności z pięknymi widokami na pasmo Karkonoszy oraz z przejazdem przez Borowy Jar i Perłę Zachodu.
Z Modrzewii wyruszamy czarnym szlakiem w kierunku Czernicy. Pierwsze 3 km trasy, to droga prowadząca wśród pól. Nie polecamy tej drogi po deszczu, ponieważ w dwóch miejscach tworzą się duże kałuże, przez które trudno jest przejechać, a rower będzie całkowicie zabłocony. Jeśli jest w miarę sucho, jest to natomiast duży i całkiem przyjemny skrót w kierunku Jeleniej Góry. Na początku lata w wielu miejscach kwitną przy tej drodze maki i chabry. Po ok 3 km dojeżdżamy do Czernicy, przejeżdżamy przez rzeczkę Czerniawkę i jedziemy na wprost w kierunku Płoszczynki. Tutaj zaczyna się pierwszy większy podjazd. Z Czernicy (ok 290 m n.p.m.) wjeżdżamy na Płoszczynkę (ok 365 m n.p.m.), podjazd ma ok 800 m długości. Dzięki rowerom elektrycznym, szybko i bez większego wysiłku wjeżdżamy na górę. Po lewej stronie rozpościera się piękny widok na Przełęcz Chrośnicką. Na samym szczycie Płoszczynki skręcamy w prawo, tak jak prowadzi niebieski szlak pieszy. Drogą szutrową dojeżdżamy do Siedlęcina, przejeżdżamy obok Wieży Rycerskiej, przy której warto się zatrzymać. Dla miłośników średniowiecza będzie to obowiązkowy punkt wycieczki. W soboty odbywa się tutaj również targ produktów ekologicznych, na którym okoliczni rolnicy sprzedają swoje produkty.
Przejeżdżamy przez most na Bobrze i skręcamy w lewo, kierując się na Perłę Zachodu. Jest to pięknie położone schronisko, świetne miejsce na przerwę. Z tyłu schroniska można usiąść przy stołach na tarasie, skąd widać Borowy Jar i Bóbr. Nie mamy wtedy problemu z zabezpieczaniem rowerów. Dalej kierujemy się w stronę Jeleniej Góry. W weekendy trasa jest pełna rowerzystów i spacerowiczów, ponieważ Perła Zachodu jest ulubionym celem krótkich wypadów mieszkańców Jeleniej Góry. Po drodze warto też zatrzymać się przy Wieży Krzywoustego, na którą można wejść, aby zobaczyć całą Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze z góry.
Następna część trasy, to starówka jeleniogórska. Nasz ślad poprowadzony jest przez rynek jeleniogórski, ulicę Długą, przy której znajduje się kawiarnia "U Mrugały", gdzie zrobiliśmy przerwę na lody. Dalej wzdłuż głównego deptaka Jeleniej Góry, ulicy Konopnickiej i 1-go Maja przejeżdżamy przez park przy Kościele Garnizonowym. Trasa powrotna prowadzi przez Zabobrze, Jeżów Sudecki do Płoszczynki, gdzie łączymy się ze śladem, którym startowaliśmy.

Na rowerach elektrycznych czarnym szlakiem z Modrzewii do Czernicy Perła Zachodu rowery elektryczne Przełęcz Chrośnicka, rowery elektryczne Droga z Czernicy do Modrzewii, rowery elektryczne
image