Background Image

Zapora Pilchowicka przez Czernicę, Strzyżowiec, Nielestno

Jest to jedna z najciekawszych pętli w naszej bezpośredniej okolicy. Trasa prowadzi w dużej części polnym drogami oraz bocznymi asfaltami, omijąjąc główne drogi.
Z Modrzewii kierujemy się polną drogą oznaczoną czarnym szlakiem na południe w kierunku Czernicy. Dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w prawo w kierunku Nielestna. Tuż przed remizą strażacką skręcamy w lewo na Strzyżowiec. Tu zaczyna się pierwszy poważny podjazd. W takiej chwili doceniamy fakt, że jedziemy na rowerach wspomaganych elektrycznie. Szybko wjeżdżamy na szczyt, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe pasmo Sudetów Zachodnich. Następnie zjeżdżamy do Strzyżowca, gdzie skręcamy w lewo na drogę w kierunku Jeleniej Góry. Dosłownie po 200 m opuszcamy główną drogę, jadąc dalej niebieskim szlakiem, który poprowadzi nas do samego Jeziora Pilchowickiego.
Dojeżdżając do Jeziora Pilchowickiego, warto zatrzymać się przy moście kolejowym nad jeziorem. Jest to ponad stuletni most historycznej kolei Doliny Bobru. Ma 135 m długości i wznosi się ok. 40 m nad dnem doliny, będąc do dzisiaj jednym z najwyższych mostów w Polsce. Jedziemy dalej w kierunku zapory, po drodze mijamy stację kolejową "Pilchowice Zapora", skąd już w oddali widać zaporę a dalszym planie Karkonosze. Dojeżdżamy do punktu kulminacyjnego wycieczki, którym jest Zapora Pilchowicka. Warto przejechać koroną budowli, która jest największą murowaną tamą wodną w Polsce. Przy zaporze znajduje się również mała restauracja, gdzie można odpocząć i coś zjeść przed dalszą częścią wycieczki. W weekendy jest tam sporo ludzi i nie polecam zamawiania dań z karty, ponieważ bardzo długo się czeka. Na szybko można zawsze dostać coś do picia oraz przekąski, które wydawane są bezpośrednio przy barze.
Kolejna część trasy prowadzi bezpośrednio Doliną Bobru. Do Pilchowic zjeżdżamy asfaltem, gdzie przejeżdżamy przez most na drugą stronę Bobru. Następnie skręcamy w prawo i jedziemy drogą rowerową oznaczoną jako ER-6. Trasa prowadzi zboczem doliny, w dole widać Bóbr. W Nielestnie znów przejeżdżamy przez Bóbr i kierujemy się drogą w kierunku Czernicy. Po ok 500 m skręcamy w polną drogę, aby powrócić do Modrzewii.

image